3

Co warto zobaczyć w Pogorzelicy i okolicach?

W okolicy naszych nadbałtyckich apartamentów znajduje się wiele atrakcji turystycznych. Rezerwując noclegi w Pogorzelicy, warto zaplanować również wyprawę do Niechorza lub Trzęsacza. Jeśli nie chcą Państwo wyłącznie wylegiwać się na plaży i kąpać w morzu, zachęcamy do odwiedzenia następujących miejsc:

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu

W parku można obejrzeć miniatury wszystkich znajdujących się na polskim wybrzeżu latarni morskich. Miniatury ustawione są w otoczeniu zieleni, co uatrakcyjnia ich oglądanie. Wykonane są w skali 1:10 z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne.

Aby poznać historię każdej z latarni, wystarczy wsłuchać się w słowa przewodnika, który w cenie biletu oprowadza po parku.

Oprócz modeli latarni znajdą tu Państwo również sklep z pamiątkami oraz kawiarnię, w której można napić się kawy i gorącej czekolady.

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

W Trzęsaczu znajduje się jedna z najbardziej malowniczych atrakcji wybrzeża Bałtyku – ruiny gotyckiego kościoła pw. św. Mikołaja.

Kościół został wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku w środku wsi, na najwyższym wzniesieniu. Z biegiem lat Morze Bałtyckie, którego plaża podczas budowy znajdowała się 2 km od kościoła, zaczęło się wdzierać coraz głębiej w ląd. W 1772 roku ludność wsi przeniosła okalający kościół cmentarz, aby znajdujące się na nim groby ustrzec przed zniszczeniem. Od 1901 roku budowla po kawałku osuwa się w morze. Do dziś ostała się jedynie południowa ściana.

Z historią kościoła splecione są różne legendy. Jedna z nich głosi, że jego powolne niszczenie jest efektem gniewu nordyckiego boga Thora, którego wyznawcy porzucili dotychczasową wiarę na cześć chrześcijaństwa.

Muzeum Rybołówstwa w Niechorzu

Celem założenia muzeum było szerzenie wiedzy o rybołówstwie wśród stałych mieszkańców gminy Rewal oraz turystów. Z biegiem czasu ekspozycja ulegała rozbudowie, a działalność muzeum zaczęła się rozszerzać również na cele edukacyjne. Na terenie muzeum przeprowadzane są lekcje indywidualne oraz grupowe.

Czekają tu na Państwa różne ciekawe, wyłowione z morza eksponaty, jak np. szczątki rzadko spotykanego bałtyckiego rekina czy ręcznie robionej sieci rybackiej. Muzeum organizuje także tematyczne wystawy dotyczące historii gminy Rewal czy sposobów nawigacji morskiej.

Rezerwat nad jeziorem Liwia Łuża

Jezioro położone jest na trasie do Niechorza, 300 m od Bałtyku. Zajmująca ok. 200 hektarów Liwia Łuża oraz jej obrzeża tworzą rezerwat ornitologiczny. Gniazdują tu m.in. perkoz dwuczuby, łabędź niemy, gęgawa i śmieszka.

Choć do niedawna do jeziora wpadały ścieki, a jezioro było mocno zanieczyszczone, dziś „Liwka” cieszy się dużą popularnością wśród wędkarzy. Najczęściej złowić tu można lina, leszcza, czy płoć, ale zdarzają się również węgorze, szczupaki, sandacze i inne ryby.

Wokół jeziora biegnie szlak turystyczny, od Niechorza przez Pogorzelicę i Skalno.

Ciuchcia Retro

Nadmorska Kolej Wąskotorowa to niezwykła atrakcja nie tylko dla najmłodszych. Otwarte wagony, buchająca spod kół para i widoki wokół sprawiają, że wycieczka kolejką na długo pozostaje w pamięci.

Trasa kolejki wiedzie od Zabytkowej Parowozowni w Rewalu, poprzez m.in. Popiele, Modlinowo – jedyną rolniczą wieś w gminie Rewal, aż po Pobierowo. Po drodze znajdują się: pałac w Rybokartach, ruiny zespołu pałacowego w Dreżewie, ruiny kościoła w Trzęsaczu (więcej – zobacz wyżej), latarnia Morska w Niechorzu.

W samym Rewalu warto zobaczyć Muzeum i Skansen Kolei Wąskotorowych z kilkunastoma parowozami i innymi pojazdami, a także piękne wybrzeże klifowe. Szczególnie urokliwe widoki rozciągają się z tarasu widokowego na jego szczycie.

Co kryje morze

Jedną z atrakcji Rewala jest Park Wieloryba. To miejsce niezwykłe nie tylko dla tych, którzy interesują się zwierzętami. Można się w nim dowiedzieć wiele o tym, co kryje morze, i stanąć oko w oko nie tylko z wielorybem.

W parku zobaczyć można m.in. ekspozycję potworów z głębin – najbardziej niezwykłych i przerażających stworzeń zamieszkujących morza i oceany, zrobić sobie zdjęcia z naturalnej wielkości makietami ogromnych wielorybów, kałamarnic czy rekinów, poznać tajemnice Bałtyku, a także odwiedzić krainę piratów, w której na najmłodszych czeka wiele atrakcji.

Ten park rozrywki przyciąga turystów nie tylko ofertą edukacyjną, ale też atrakcjami dla osób w różnym wieku, które pozwalają ciekawie i aktywnie spędzić czas.

Atrakcje Kołobrzegu

Nieco ponad pół godziny jazdy samochodem wystarczy, by dotrzeć do Kołobrzegu (odległość z Pobierowa – 42 km) – jednego z najstarszych i piękniejszych miast polskiego wybrzeża, znanego nie tylko w Polsce uzdrowiska. Miasto kusi piękną plażą i trasą spacerową, wiodącą przez położony nieopodal niej park zdrojowy, zabiegami, licznymi kawiarenkami i restauracjami oraz zapleczem handlowym.

Przede wszystkim jednak warto:

  • przejść się liczącym 220 m, najdłuższym żelbetowym molem w Polsce,
  • zwiedzić latarnię morską
  • zobaczyć przykładu gotyku ceglanego – bazylikę mariacką i Basztę Lontową,
  • obejrzeć neogotyckie budynki Ratusza, poczty i kościoła rektoralnego Niepokalanego Poczęcia NMP,
  • zobaczyć, choćby z daleka, statki wypływające i wpływające do portów: handlowego, rybackiego, wojennego.

Leśny Resort – najwygodniejsze noclegi w Pogorzelicy